Hisse senedi almak istiyorum neler yapmam gerekiyor

 

Hisse senedi alırken nelere dikkat edilmeli, hisse senedi almak isteyenler için hazırladığımız yazımızdan tüm detayları öğrenebilirsiniz.

HİSSE SENEDİ NEDİR  ?
Anonim ortaklıklar tarafından çıkartılan ve alıcısına her türlü ortaklık haklarından yararlanma izni veren bir yatırım aracıdır hisse senedi.

HİSSE SENEDİNİN TARİHÇESİ

15. Yüzyılda Dünya Deniz Ticareti çok büyük gelişim göstermiştir. Bu dönemlerde paranın yerine artık kıymetli evraklar ilk defa kullanılmaya başlamıştır. Bu kıymetli evrakların o zamanki adı poliçedir. Çok daha sonraları hisse senedi ismi ile adlandırılarak. Ticaretin gelişim gösterdiği bu yüzyılda işlemlere dahil edilmiştir. Çok önceleleri hisse senetlerinin alınıp satılması sokak aralarında, kahvelerde ve belirlenen yerlerde toplanılarak yapılıyordu.

HİSSE SENEDİ ALMAK İSTİYORUM NE YAPMAM GEREKİYOR ?

Hisse senedi almak için öncelikle o hisse senedinin organize bir piyasada işlem görmüş olması gerekir. bunu sağlanması içinde belli SPK kurallarına uyum sağlaması gerekiyor bu şirketin
Bu işlemler Türkiye’de bankalar ve aracı kuruluşlar tarafından yapılmaktadır. Bir yatırımcının bu işlemleri yapabilmesi adına aracı kuruluş ya da bankalara alım satım yetkisini vermesi gerekiyor.

Bir yatırımcının hisse senedi almaya veya satmaya karar vermesi aslında o yatırımcının nasıl bir yatırım yapmaya karar vermesi ile alakalıdır. İMKB borsasında 300 den fazla hisse senedi vardır. Yani 300 den fazla şirketlerin payları var ve satılıylor anlamını taşır bu. Bu noktada almak istediği hissede aracı kurumlar ve bankalar arasında herhangi bir yerde hesabınız olarak bu işlemi yapabilirsiniz. Hisse seçiminde aracı kuruluş ve bankalar ile görüşmeniz gerekiyor. İyi fiyattan mı alıyorum, aldığım hisse senedinin firması sağlam mı sorularını mutlaka biliyor olarak yapmanızda fayda var. Acemi hisse senedi alıcısı para kaybeder uzman kazanıdır diye bir algı var ama bu çok doğru değildir. Sadece hangi ürünü nereden aldığınızı hangi fiyat değerlendirmede aldığınızı biliyor olmanız gerekiyor. Bu tür değerleri yatırım uzmanlarına sorarak almanız gerekmektedir.
HİSSE SENETLERİ NEDEN DEĞER KAYBEDER
Global piyasa ile paralel gider bizimde hisse senetlerinin karlılık veya zararlılık durumu. Dünya da ekonomik bir sıkıntı var ise, yani Avrupa ve ya ABD’de meydana gelen sıkıntılardan dolayı hisselerinizin de para ve değer kaybedeceğini lütfen unutmayın. Aynı oranda bizde olan durumlar da avrupayı da etkileyecektir. Genel Konjektürde iyiye gidişler size artı olarak gelirken
kötü gidişattan kendi hissediniz de değer kaybedecektir. Hisse senedini aldığını şirketin içinde problemler ya da bu şirketlerin rakipleri ile yaşadığı sorunlar otomatik olarak hissenin değer kaybetmesine neden olabilir. Özellikle uluslararası şekilde taşıma ve yabancı para birimi ile işlem yapan firmaların, Global anlamda iş karşılığı aldıkları paranın değer kaybetmesi de şirketin karlılığını ve zarar durumunu doğrudan etkileyeceğinden dolayı hisseleriniz yine değer kaybedebilir.

BANKALARIN ONLİNE SAYFALARINDAN HİSSE SENEDİ ALMAK MANTIKLI MI ?

Tüm bankalar karlılıklarını açıklayarak en büyük olduğunu idda ediyorlar. Sizler sermayesi en yüksek olan büyük bankaların internet sitelerine girerek online şekilde hisse senedi satın alabilirsiniz. Bunun için de aracı kurulum kuruluş ve bankalarla ayrı ayrı görüşmeniz ve en az risk taşıdığına inandığınız bankaların hisse senetlerini almalısınız.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir