Ex Machina – Hangimiz Sevmedik Robotlar Gibi?

Günümüzde yaban ellerde ‘blockbuster’ diye adlandırılan devasa bütçeli bilim kurgu filmlerinden ve onların hiçbir yenilik sunmayan senaryolarından sıkılanlar çoğunlukta. Son yıllarda özellikle Sundance gibi bağımsız film festivallerinde ilgi çekip daha sonra kulaktan kulağa ünü yayılan filmler hayatımıza girmeye başladı. İşte Ex Machina’da tam tanımı ile Indie bir bilim kurgu filmi.

28 Gün Sonra, Gün Işığı gibi Danny Boyle filmlerinin senaryolarına imza atmış Alex Garland’ın ilk yönetmenlik denemesi olan Ex Machina yine kendi kaleminden çıkma. Konuya kısaca değinecek olursak genç yazılımcı Caleb inanılmaz gelişmişlikte bir yapay zeka programını test etmek üzere seçilir ve üst düzey güvenlikli bir tesise doğru yola çıkar. Bu tesiste dünyanın en çok kullanılan arama motorunun (Google?!?) da mucidi olan Nathan ile tanışıp güzeller güzeli robot kız Ava ile test görüşmeleri yapmaya başlar.

10858375_632747266837537_7754316894007953680_n

Ex Machina bilim kurgu denilince aklımıza gelen büyük patlamalı sahnelerden uzak olabildiğince sakin bir film. Yazılımcı Caleb ile robot Ava arasındaki konuşmalar üzerinden bir yandan yapay zeka üzerine düşünmemizi sağlarken bir yandan da mucit Nathan ile olan hikayeyi anlatıyor. Filmin en çok hoşuma giden ayrıntısı yapay zekanın arama motoru üzerinden beslenmesi oldu. Mantık çerçevesinde düşündüğümüzde biz de Google denen arkadaşa tüm çıplaklığımızla teslim olmuş durumdayız. Yediğimiz yemekten, gittiğimiz mekandan, eve giriş çıkışımıza kadar her şeyimiz hem arama detaylarımızdan hem lokasyon takibinden adamların elinde. İşte bu datayı işleyerek kurulan bir yapay zeka kusursuza yakın bir performans sunuyor filmimizde.

Aslına bakarsanız robot Ava’yı test etmek gelen Caleb film ilerledikçe test edilen durumuna düşüyor. Ava’nın yapay zekası bir yerden sonra insan zekasını manipüle edebilecek bir dereceye ulaşıyor. Robotun kadın elbiseleri giyip Caleb’i cinsel olarak da baştan çıkarmaya başlaması erkek zekası konusunda güzel bir gönderme olmuş düşüncesindeyim. Filmin yıldızı Ava’yı canlandıran Alicia Vikander. Yakın zamanda ismini daha da fazla duyacağımız Vikander, özellikle mimik konusunda çıta üstü bir performans göstermiş. Bu yıl içerisinde yeni Star Wars filminde başrolde izleyeceğimiz Oscar Isaac’in de alkolik geek rolünün hakkını verdiğini söylememiz lazım. Caleb rolündeki Domhnall Gleeson özellikle robot ile yaptığı sohbetler esnasında endişe ve gerginliği iyi yansıtan bir oyun çıkarmış.

Blade Runner gibi, Spielberg’ün A.I filmi gibi hatta Terminator serisi gibi gelişmiş yapay zekası olan robotları konu alan filmler yanında farklı bir bakış açısı sağlayan Ex Machina bilim kurgu meraklıları için kaçmaması gereken bir yapım. Yapay zeka bir gün filmde gösterilen gelişmişliğe ulaşır mı bilemem ama ulaştığı durumda yaşanabilecekler konusunda insanı endişelendirmeye yetecek bir hikaye sunuyor.

Written By

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *